Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruszczu

Program Asystent Rodziny na 2023r.

Utworzono dnia 18.12.2023

 

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruszczu uczestniczy w Programie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na 2023r. „Program asystent Rodziny na 2023r.”

 

 

„Program asystent rodziny na 2023r.”

1. Podstawa prawna

Podstawą prawną „Programu asystent rodziny na rok 2023”, zwanego dalej „Programem”, jest art. 247 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2023 r. poz. 1426, z późn. zm.)

 

2. Cel programu

Celem Programu jest pomoc w realizacji zadań wykonywanych przez asystentów rodziny, w tym również realizacji przez asystenta rodziny wsparcia, o którym mowa w art. 8 ust. 2
i 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, co czyni asystenta rodziny ważnym ogniwem w systemie wsparcia rodzin.

Zadania asystenta rodziny określają przepisy art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Działania te polegają między innymi na opracowaniu wspólnie z osobami zainteresowanymi katalogu możliwych do uzyskania form wsparcia oraz występowaniu w ich imieniu, w celu skorzystania przez nie z należnej im pomocy.

Wsparcie obejmuje także zapewnienie rodzinom dostępu, w szczególnych sytuacjach, do poradnictwa w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę. Poradnictwo dotyczy realizacji indywidualnych potrzeb rodziny. Rodzina, w ramach współpracy z asystentem rodziny, może skorzystać ze wsparcia psychologicznego, pomocy prawnej (w szczególności
w zakresie praw rodzicielskich i uprawnień pracowniczych), a także poradnictwa w zakresie przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka, dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.

Uwzględniając powyższe, a także rolę jaką pełnią asystenci rodziny w systemie wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłasza Program na dofinansowanie dodatków do wynagrodzenia asystentów rodziny poprzez przyznanie asystentowi dodatku do wynagrodzenia w wysokości do 2000 zł brutto w formie jednorazowej lub podzielonej na kilka części.

 

3. Adresaci Programu

Dofinansowanie w ramach Programu jest adresowane do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, których obowiązkiem jest realizacja zadań wynikających

z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.W ramach Programu ze środków finansowych mogą korzystać za pośrednictwem gmin również podmioty niepubliczne, które zgodnie z art. 190 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r.
o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej realizują zadanie pracy z rodziną na zlecenie samorządu.

 

4. Zakres realizacji Programu

Program zakłada dofinansowanie dodatków do wynagrodzenia asystentów rodziny. Dofinansowanie nastąpi na podstawie zapotrzebowania gmin. Dofinansowanie obejmie asystentów rodziny zatrudnionych we właściwych podmiotach na dzień ogłoszenia Programu.

 

5. Finansowanie

Źródłem finansowania programu są środki Funduszu Pracy ujęte w planie finansowym Funduszu Pracy na 2023 r. na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r.
o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

Maksymalnie na Program zaplanowano środki w wysokości nieprzekraczającej 30 000 000 zł.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej zastrzega sobie prawo dokonania zmian
wodniesieniu do wysokości kwoty zaplanowanej na Program. Środki pozyskane z Funduszu Pracy mogą być przeznaczone jedynie na pokrycie wydatków kwalifikowalnych dotyczących dofinansowania dodatków do wynagrodzenia asystentów rodziny, stanowiąc dochód gminy, w rozumieniu ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

 

6. Czas realizacji zadania

Zadanie będzie realizowane od dnia jego ogłoszenia na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej do dnia 31 grudnia 2023 r.

 

7. Warunki dofinansowania w ramach Programu

Dofinansowanie przyznane zostanie w formie dofinansowania dodatków do wynagrodzenia asystentów rodziny, w wysokości do 2 000 zł brutto w formie jednorazowej lub podzielonej na kilka części, na każdego asystenta rodziny zatrudnionego w gminie na dzień ogłoszenia Programu (podstawą zatrudnienia może być zarówno umowa o pracę, jak i umowa - zlecenie), proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Dofinansowanie powinno stanowić maksymalnie do 80% kosztów wynagrodzenia (podmiot wnioskujący o dofinansowanie powinien zabezpieczyć udział własny w wysokości minimum 20%).

 

8. Realizatorzy Programu oraz ich działania

I Szczebel centralny – Minister Rodziny i Polityki Społecznej

1.Przygotowanie Programu.

2.Przygotowanie wytycznych do umowy z gminą, stanowiących załącznik nr 1 do Programu, wzoru sprawozdania dla gmin, wzoru sprawozdania dla wojewodów z realizacji Programu.

3.Dokonanie podziału zaplanowanej kwoty dofinansowania dla gmin
w ramach środków Funduszu Pracy.

4.Wskazanie w ramach podziału środków kwoty koniecznej do wnioskowania przez wojewodów w ramach środków FunduszuPracy.

5.Rozdysponowanie środkówFunduszu Pracy.

6.Analiza sprawozdań wojewódzkich z realizacji Programu.

7.Sporządzenie sprawozdania zbiorczego z realizacji Programu.

8.Ocena realizacji zadań finansowanych z Programu na podstawie sprawozdań przesyłanych przez wojewodów.

9.Monitorowanie i kontrola podmiotów realizujących zadania wynikające
z Programu, w tym również w zakresie wydatkowania środków Funduszy Pracy
w myśl art. 118a ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

II Szczebel wojewódzki – Wojewoda

1.Przekazanie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej scalonych danych z gmin.

2.Udzielanie informacji o zasadach Programu, a także interpretacja postanowień Programu.

3.Przygotowanie dokumentacji dla jednostek, w tymumowy sporządzonej na podstawie opracowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wytycznychdo umowy z samorządem gminy i sprawozdania dla gmin (stanowiących odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do Programu).

4.Zawieranie umów z jednostkami.

5.Wystąpienie do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z wnioskiem o środkiFunduszu Pracy.

6.Przekazanie środków jednostkom samorządu terytorialnego.

7.Analiza przekazanych przez jednostki samorządu terytorialnego sprawozdań z realizacji Programu.

8.Rozliczenie środków Funduszu Pracy.

9.Przekazanie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wojewódzkiego sprawozdania z realizacji Programu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do Programu.

10.Kontrola realizacji Programu, w tym również w zakresie stosowania obowiązków informacyjnych, o których mowa w art. 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz w rozporządzeniuRady Ministrów z dnia
7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych.

11.Przekazanie do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej informacji na temat stosowania obowiązków informacyjnych, o których mowa w art. 35a ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 r. w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych.

III Szczebel lokalny – jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego:

  1. Złożenie zapotrzebowania za pośrednictwem wojewodów.
  2. Realizacja zadań zgodnie z podpisanymi umowami.
  3. Rozliczenie środków Funduszu Pracy.
  4. Przekazanie do wojewody sprawozdania z realizacji zadania dofinansowanego  z Programu, według wzoru stanowiącego załącznik  nr  2  do Programu.

 

 

Pogoda

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny obchodzą

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 63

W poprzednim tygodniu: 84

W tym miesiącu: 282

W poprzednim miesiącu: 297

Wszystkich: 24086